O programie | Tworzenie ścieżki lektora | Historia zmian
Stwórz film z lektorem
Kontakt z autorem:
Tworzenie ścieżki lektora i łączenie jej z filmem
Nowość! Bezpośrednie dołączanie ścieżki lektora do filmu za pomocą samego Subika (program VirtualDubMod nie jest już wymagany do podmiany ścieżki dźwiękowej).
Subik w wersji 1.2.0 pozwala na stworzenie i dołączenie ścieżki lektora bezpośrednio do pliku filmowego w formacie DivX posiadającego jedną ścieżkę audio w formacie MP3.
1. Automatyczne tworzenie filmu ze ścieżką lektora.

a) Otwórz plik z napisami (wybierz menu Plik → Otwórz... lub kliknij w przycisk Otwórz umieszczony na pasku narzędzi)

b) Ustaw żądane parametry głosu syntezatora mowy wybierając Ustawienia głosu lektora w pasku narzędzi umieszczonym z prawej strony okna głównego programu.
c) [Opcjonalnie] Popraw wymowę słów klikając prawym przyciskiem myszy na słowie i z menu kontekstowego wybierając Popraw...
Uwaga! Program nie jest nieomylny. Na liście mogą pojawić się słowa, które będą prawidłowo wymawiane przez syntezator jak również może nie być słów, które będą wymówione nieprawidłowo. Lista słów ma charakter podpowiedzi i pomaga znaleźć teksty, które mogą być przeczytane nieprawidłowo.
Przesłuchaj i popraw wymowę
Kliknij Czytaj (1) aby sprawdzić jak słowo zostanie przeczytane przez syntezator wybrany jako lektor.
Kliknij Czytaj (2) aby sprawdzić jak słowo zostanie przeczytane przez zaznaczony syntezator.
Kliknij Czytaj (3) aby sprawdzić jak poprawione słowo przeczyta syntezator wybrany jako lektor.
d) Otwórz okno kreatora ścieżki lektora (wybierz Narzędzia → Twórz ścieżkę lektora... lub kliknij przycisk Twórz ścieżkę lektora... umieszczony na pasku narzędzi) i wybierz „Dodaj lektora do filmu i zapisz film z lektorem w nowym pliku”.
e) Wskaż plik filmowy do którego ma być dołączony lektor. Program sprawdzi, czy format pliku filmowego pozwala na automatyczne dołączenie lektora.
Jeżeli dołączenie lektora nie będzie możliwe, to Subik poinformuje, które parametry pliku filmowego nie odpowiadają wymaganiom.
f) Ustaw parametry lektora filmowego. Jeżeli format pliku filmowego jest prawidłowy, to FPS filmu zostanie automatycznie odczytany i ustawiony przez Subika. Ręczna zmiana FPS nie jest zalecana, jednak gdy lektor nie jest prawidłowo zsynchronizowany, to można spróbować ją zmienić.
g) Poczekaj aż program stworzy film z lektorem.
h) Otrzymany plik wypal na płycie CD/DVD i oglądaj na dowolnym odtwarzaczu DVD z obsługą dekompresji stworzonego filmu (np: DivX).
2. Ręczne tworzenie filmu ze ścieżką lektora.
Jeżeli parametry pliku filmowego nie pozwalają na automatyczne dołączenie lektora, to nie martw się. Zawsze można to zrobić w sposób półautomatyczny przy wykorzystaniu narzędzi: VirtualDubMod oraz Subik. W tym przypadku skorzystaj z opisu ręcznego tworzenia ścieżki lektora.